Specyfika pomocy psychologicznej online
Internet wkroczył w wiele dziedzin naszego życia. Korzystając z komputera podłączonego do globalnej sieci możemy swobodnie kupować, sprzedawać, poznawać nowych ludzi, zapewniać sobie różne rozrywki. Możliwości Internetu są niemal nieograniczone.
Wiele osób nie ma możliwości skorzystania gabinetów psychoterapeutycznych, często z bardzo różnych powodów. Zadaniem oferty internetowej jest stworzenie wszystkim jednakowych możliwości dostępu do profesjonalnych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych. Ponadto wierzę, że są osoby, które będą wolały terapię internetową lub dla których nie będzie miało większego znaczenia, czy jest to sesja w tradycyjnym gabinecie „z czterech ścian”, czy w wirtualnym pokoju.
Oczywiście, oprócz niewątpliwych zalet, pomoc internetowa ma swoje ograniczenia i wady, dlatego przed skorzystaniem z naszych usług namawiam do zapoznania się z zaletami i wadami pomocy online oraz poniższymi informacjami i zapraszam do lektury opublikowanych na naszej stronie artykułów.
Zalety pomocy psychologicznej udzielanej przez Internet są jednak niezaprzeczalne. Już samo pisanie o swoim problemie ma istotny aspekt terapeutyczny. Możliwość wielokrotnego czytania swoich słów oraz odpowiedzi terapeuty może zwiększać skuteczność samodzielnej pracy klienta. Ponadto korzystając z formy pisanej można „odkrywać się” przed terapeutą stopniowo i dla wielu osób taka forma oswojenia się z kontaktem terapeutycznym jest dużo łatwiejsza.
Założycielka serwisu ePsychoterapia
Paulina Chocholska
Komunikacja niewerbalna i jej rola
Komunikacja niewerbalna to –w skrócie- gesty, miny, ton głosu, postawa ciała. Innymi słowy, język ciała. (link więcej o..) Używając czata do rozmowy nie widzimy się nawzajem, więc nie wiemy, co „mówi ciałem” druga osoba – to powoduje, że niektóre zdania warto doprecyzować, bo mogą przekazywać coś innego, niż chcieliśmy przekazać. Na przykład: gdy Stefan mówi „jestem bardzo spokojny”, ale jednocześnie kopie krzesło i pstryka długopisem, to wnioskujemy, że raczej jest zdenerwowany lub rozgniewany. Poprzez czat internetowy tego nie widać i dlatego warto komunikować swój stan i samopoczucie opisowo, np. „denerwuję się, siedzę zwinięty w kłębek na krześle”. Rolą terapeuty jest dopytanie o takie szczegóły, ale rolą klienta jest skupienie się na samoobserwacji i odpowiadanie na takie, czasem nawet wydawałoby się głupie, pytania.
Jak efektywnie komunikować swoje myśli i emocje poprzez czat?
Przede wszystkim – warto swoje opisy dokładnie wyjaśniać, jeśli czujemy, że rozmijamy się w zrozumieniu z rozmówcą. Łatwo jest się zirytować, gdy piszemy coś i jest to spory wysiłek, aby przekazać dokładnie co myślimy i czujemy, a druga strona odczytuje to zupełnie inaczej, niż zamierzyliśmy. Tu brakuje komunikacji niewerbalnej, która znacznie ułatwia takie zrozumienie.
Jak to rozwiązać?
Można używać tzw. emotikonek, aby przekazać swoje samopoczucie mniej opisowo. Innym dobrym sposobem jest używanie nawiasów do wstawiania swojego opisu emocji, np. „dziś siedzę cały dzień w domu (znudzony)”.
Zasady bezpieczeństwa i poufności
Z praktyki e-terapeutów z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajów, gdzie takie usługi są dostępne wynika, że hakerskie włamania na serwery internetowych poradni zdarzają się niezmiernie rzadko. Mimo to serwis ePsychoterapia.pl zabezpiecza dane na kilka sposobów i nie przechowuje treści sesji na serwerze ani w żadnym miejscu dostępnym z sieci.
Najczęstszą sytuacją przecieku danych z sesji są:
- zgubienie/kradzież laptopa, gdzie klient zapisał treść swoich sesji
- sprzedaż lub przekazanie swojego komputera innej osobie (pliki skasowane przy pomocy klawisza „del” lub komendy „usuń” są możliwe do odzyskania)
- dostęp do komputera klienta osób niepowołanych, np. dzieci, które w zabawie mogą niechcący udostępnić zawartość plików osobom niepowołanym
- programy typu p2p, używane do ściągania filmów i muzyki (użytkownik w niekontrolowany sposób udostępnia swoje pliki innym użytkownikom)
- przechowywanie wydrukowanych sesji w ogólnie dostępnym miejscu lub ich zgubienie.
Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą efektywnie wykorzystać możliwości, jakie daje internetowy kontakt ze specjalistą w dziedzinie psychologii i psychoterapii. Więcej informacji znajduje się w dziale „często zadawanych pytań – FAQ„. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, możesz się z nami bezpośrednio skontaktować: napisz e-mail.