Opieka nad dziećmi to temat, który często powraca w rozmowach terapeutycznych. Wiele osób nie ma dobrego wzorca rodzicielskiego ze swojej młodości. Wiek XX obfitował w rozmaite teorie psychologiczne, a wyrastające z nich pomysły na wychowanie dzieci i młodzieży nie zawsze były odzwierciedleniem lub odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się młodego osobnika.
Oczywiście nie ma idealnej metody wychowawczej, prowadzącej do „sukcesu” – czymkolwiek miałby ten sukces być i jakkolwiek rozumielibyśmy to stwierdzenie. Są jednak mądre wskazówki, które warto przejrzeć, inspirować się nimi, zwiększyć swój poziom świadomości siebie i potrzeb dziecka, podopiecznego.
Jedną z książek, które chętnie polecam, jest ” 'NIE’ z miłości”, autorstwa kopenhaskiego psychoterapeuty – Jespera Juula. To książka, którą warto przeczytać, aby zrobić sobie trochę porządku w poglądach na działania rodzicielskie. Juul pięknie opisuje działania i ich skutki, opierając się na przykładach, które każdy zna z codziennego życia. Polecam tę książkę nie tylko rodzicom, ale również osobom, które – przyglądając się swojemu dzieciństwu i dojrzewaniu – odkrywają, że nie bardzo rozumieją, czemu nie potrafili dogadać się z opiekunami. Uwagi Juula trafnie wskazują na błędy we wnioskowaniu i stosowanie metod, które miały doprowadzić do określonego rezultatu, tymczasem działo się cos zupełnie innego. Jak to możliwe…? Juul świetnie to wyjaśnia. Poczytajcie.