Więcej o e-terapii

Specyfika pomocy psychologicznej online

Internet wkroczył w wiele dziedzin naszego życia. Korzystając z komputera podłączonego do globalnej sieci możemy swobodnie kupować, sprzedawać, poznawać nowych ludzi, zapewniać sobie różne rozrywki. Możliwości Internetu są niemal nieograniczone.

Wiele osób nie ma możliwości skorzystania gabinetów psychoterapeutycznych, często z bardzo różnych powodów. Zadaniem oferty internetowej jest stworzenie wszystkim jednakowych możliwości dostępu do profesjonalnych usług psychoterapeutycznych i psychologicznych. Ponadto wierzę, że są osoby, które będą wolały terapię internetową lub dla których nie będzie miało większego znaczenia, czy jest to sesja w tradycyjnym gabinecie „z czterech ścian”, czy w wirtualnym pokoju.

Oczywiście, oprócz niewątpliwych zalet, pomoc internetowa ma swoje ograniczenia i wady, dlatego przed skorzystaniem z naszych usług namawiam do zapoznania się z zaletami i wadami pomocy online oraz poniższymi informacjami i zapraszam do lektury opublikowanych na naszej stronie artykułów.


Zalety pomocy psychologicznej udzielanej przez Internet są jednak niezaprzeczalne. Już samo pisanie o swoim problemie ma istotny aspekt terapeutyczny. Możliwość wielokrotnego czytania swoich słów oraz odpowiedzi terapeuty może zwiększać skuteczność samodzielnej pracy klienta. Ponadto korzystając z formy pisanej można „odkrywać się” przed terapeutą stopniowo i dla wielu osób taka forma oswojenia się z kontaktem terapeutycznym jest dużo łatwiejsza.

Założycielka serwisu ePsychoterapia

Paulina Chocholska
 

Kiedy pomoc online nie jest wskazana?

 • Kiedy myślisz samobójstwie lub innym skrzywdzeniu siebie albo drugiej osoby, kiedy przeżywasz poważny kryzys – pomoc online to za mało. Potrzebujesz osobistego spotkania "w realu" z lekarzem lub terapeutą albo inną osobą, mogącą wesprzeć cię od razu.
 • Kiedy jesteś w terapii prowadzonej przez psychoterapeutę, proponujemy pozostać przy jednej formie terapii - ponieważ konsultacje z kolejnym psychoterapeutą mogłyby zaburzyć już toczący się proces terapeutyczny. Jeśli jesteś ze swojej terapii niezadowolona/-y - najpierw porozmawiaj o tym z psychoterapeutą, który terapię prowadzi.
 • Jeśli twoją podstawową trudnością jest nawiązywanie relacji z ludźmi „w realu” i relacje nawiązujesz głównie w internecie, to sesje online mogą problem pogłębiać. Istnieje jednak możliwość rozpoczęcia spotkań poprzez czat, aby następnie przenieść je do gabinetu, kiedy będzie to dla ciebie łatwiejsze.
 • Jeśli leczysz się u lekarza psychiatry - zacznij od skonsultowania z nim pomysłu skorzystania z e-terapii.

 

Komunikacja niewerbalna i jej rola

Komunikacja niewerbalna to –w skrócie- gesty, miny, ton głosu, postawa ciała. Innymi słowy, język ciała. (link więcej o..) Używając czata do rozmowy nie widzimy się nawzajem, więc nie wiemy, co „mówi ciałem” druga osoba – to powoduje, że niektóre zdania warto doprecyzować, bo mogą przekazywać coś innego, niż chcieliśmy przekazać. Na przykład: gdy Stefan mówi „jestem bardzo spokojny”, ale jednocześnie kopie krzesło i pstryka długopisem, to wnioskujemy, że raczej jest zdenerwowany lub rozgniewany. Poprzez czat internetowy tego nie widać i dlatego warto komunikować swój stan i samopoczucie opisowo, np. „denerwuję się, siedzę zwinięty w kłębek na krześle”. Rolą terapeuty jest dopytanie o takie szczegóły, ale rolą klienta jest skupienie się na samoobserwacji i odpowiadanie na takie, czasem nawet wydawałoby się głupie, pytania.

 

Jak efektywnie komunikować swoje myśli i emocje poprzez czat?

Przede wszystkim – warto swoje opisy dokładnie wyjaśniać, jeśli czujemy, że rozmijamy się w zrozumieniu z rozmówcą. Łatwo jest się zirytować, gdy piszemy coś i jest to spory wysiłek, aby przekazać dokładnie co myślimy i czujemy, a druga strona odczytuje to zupełnie inaczej, niż zamierzyliśmy. Tu brakuje komunikacji niewerbalnej, która znacznie ułatwia takie zrozumienie.

Jak to rozwiązać?

Można używać tzw. emotikonek, aby przekazać swoje samopoczucie mniej opisowo. Innym dobrym sposobem jest używanie nawiasów do wstawiania swojego opisu emocji, np. „dziś siedzę cały dzień w domu (znudzony)”.

 

Zasady bezpieczeństwa i poufności

Z praktyki e-terapeutów z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajów, gdzie takie usługi są dostępne wynika, że hakerskie włamania na serwery internetowych poradni zdarzają się niezmiernie rzadko. Mimo to serwis ePsychoterapia.pl zabezpiecza dane na kilka sposobów i nie przechowuje treści sesji na serwerze ani w żadnym miejscu dostępnym z sieci.

Najczęstszą sytuacją przecieku danych z sesji są:

 • zgubienie/kradzież laptopa, gdzie klient zapisał treść swoich sesji
 • sprzedaż lub przekazanie swojego komputera innej osobie (pliki skasowane przy pomocy klawisza „del” lub komendy „usuń” są możliwe do odzyskania)
 • dostęp do komputera klienta osób niepowołanych, np. dzieci, które w zabawie mogą niechcący udostępnić zawartość plików osobom niepowołanym
 • programy typu p2p, używane do ściągania filmów i muzyki (użytkownik w niekontrolowany sposób udostępnia swoje pliki innym użytkownikom)
 • przechowywanie wydrukowanych sesji w ogólnie dostępnym miejscu lub ich zgubienie.

 

Co trzeba mieć i umieć, aby sesja online przebiegła bez zakłóceń technicznych?

Co trzeba mieć:
 • Osobisty komputer. Jeśli dzieli się go z innymi użytkownikami, należy założyć sobie osobne konto, na hasło.
 • Skrzynkę e-mailową
 • Przeglądarkę stron WWW
 • Chęci i motywację oraz przekonanie o tym, że pomoc przez Internet działa! 
Co warto mieć:
 • Spokój w trakcie sesji – zapewnić sobie warunki do tego, aby skupić się na sobie(wyłączyć telefony, inne programy komputerowe i komunikatory oraz nakarmić kota, aby nie miauczał przeraźliwie :-))
 • Możliwość płatności online – wtedy nie opuszczając fotela płacisz za sesję.
 • Stałe łącze internetowe, w miarę stabilne.
Co warto umieć:
 • Dość dobrze pisać na klawiaturze. Inaczej sesja zejdzie na mozolnym klepaniu w klawiaturę, co nie wyklucza skuteczności pomocy, ale znacznie ją wydłuża.

 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą efektywnie wykorzystać możliwości, jakie daje internetowy kontakt ze specjalistą w dziedzinie psychologii i psychoterapii. Więcej informacji znajduje się w dziale "często zadawanych pytań - FAQ". Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, możesz się z nami bezpośrednio skontaktować: napisz email.

Jeżeli uważasz, że chcesz spróbować, zapraszamy do zrobienia pierwszego kroku, czyli do rejestracji w naszym serwisie.